نقد و بررسی اپلیکیشن نی نامه

نقد و بررسی اپلیکیشن نی نامه
۴

مقدمه

امروز قصد داریم باهم پای به عرصه ادبیات بگذاریم ، ادبیات منظوم ایرانی!

بدون شک تا بحال اسم مولانا را شنیده اید ، یکی از برجسته ترین شاعران دوران ایران قدیم…

حال امروز قصد داریم برنامه ای معرفی کنیم که تمامی اشعار مولانا را در یک اپلیکیشن جمع آوری کرده و با صوت در اختیار کاربران قرار داده است ، پس در ادامه با نقد نی نامه همراه ما باشید.

نگاهی به برنامه

هنگامی که نی نامه را باز می کنید با راهنمای اولیه ای روبرو میشوید که قاعدتا باید آن ها را بخوانید تا با ساز و کار نی نامه آشنا شوید.

پس از این وارد بخش اصلی که همان شش دفتر مثنوی است خواهید شد ، هر دفتر شامل لیست بلند بالایی از اسامی اشعار است که اگر آن ها را لمس کنید به صفحه ی شعر مربوطه وارد خواهید شد.

همچنین موزیک بی کلامی در پس زمینه اپلیکیشن پخش می شود که با فضا و روحیه نی نامه کاملا سازگار است.

دقت داشته باشید که دفتراول مثنوی رایگان در اختیار شماست و برای مابقی دفترها باید نسخه کامل برنامه را خریداری نمایید.

هرشعر دارای برگردان فارسی روان و فایل صوتی است که در صورت تمایل می توانید فایل صوتی را دانلود کنید(تصویر زیر حالت مطالعه در شب اپلیکیشن است که از تنظیمات در دسترس است).

یکی از مزیت های نی نامه این است که شما می توانید تمامی فایل های صوتی را از قسمت مربوطه دانلود و سپس در فولدری که گفته شده است قرار دهید(مناسب برای دانلودهای شبانه).

منوی برنامه

اگر منوی کناری برنامه را باز کنید با چندین بخش مختلف روبرو می شوید که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

تنظیمات

از این قسمت شما می توانید اندازه و فونت شعر و برگردان فارسی(معنا) ، تعیین نمایش/عدم نمایش معنای اشعار ، حالت مطالعه در شب ، روشن ماندن صفحه حین مطالعه و فاصله بین اشعار که یک خط گرافیکی بین هر بیت از شعر است را انتخاب کنید.

از نظر ما بخش تنظیمات کاملا متناسب با ویژگی های نی نامه بوده و از نظر ما تایید می شود.

 جستجو

از این بخش شما قادر خواهید بود دفتر مربوطه را انتخاب کنید سپس کلمه مد نظرتان را بنویسید و دکمه جستجو لمس کنید تا به سرعت نتایج در لیستی به شما نمایش داده شود.

ابیات منتخب

در صفحه مربوط به هر شعر با لمس کردن روی هر بیت منویی برای شما باز می شود که گزینه های اضافه به فهرست منتخب و اشتراک گذاری و کپی شعر یا معنا در اختیار شما قرار می گیرد.

در قسمت ابیات منتخب ابیاتی که شما به این فهرست اضافه کرده اید به صورت یک لیست با تفکیک دفترها در اختیار شما قرار می گیرد.

اگر هر بیتی که در این قسمت اضافه کرده اید را لمس کنید به شعر کامل مربوطه و همان بیت هدایت خواهید شد.

آخرین مطالعه

ممکن است شما بخواهید در طول روز چندین بار از نی نامه استفاده کنید و نیازمند قابلیتی باشید که اپلیکیشن آخرین وضعیت خود را حفظ کند.

برای اینکه متوجه کاربردی بودن این قسمت شوید مثالی خدمتتان عرض می کنم:

شما از ابتدا تا بیت پنجم یک شعر را مطالعه کرده اید و می خواهید باقیمانده ابیات را شب هنگام استراحتتان مطالعه کنید ، بخش آخرین مطالعه در این چنین وضعیت هایی به کارتان خواهد آمد.

خرید نسخه کامل

در ابتدای مقاله نیز عرض کردم که در نسخه رایگان برنامه فقط دفتر اول مثنوی به صورت رایگان در اختیار شماست و برای اینکه پنج دفتر دیگر را نیز داشته باشید باید نسخه کامل برنامه را بخرید.

دانلود فایل صوتی

از این قسمت قادر خواهید بود تا فایل های صوتی برنامه را به دو روش دانلود کنید:

  1. دانلود دستی از مرورگر تلفن همراهتان که پس از دانلود باید صوت ها را در فولدر مربوطه در حافظه تلفن قرار دهید.
  2. دانلود خودکار از طریق برنامه که تنها کافیست یک دکمه را لمس کنید!

پیش تر نیز عرض کردم که این بخش یک مزیت محسوب می شود و مناسب دانلود های شبانه است.

تمایز نسبت به سایر رقبا

اپلیکیشن نی نامه روی یک موضوع و یک کتاب شعر(مثنوی مولوی) تمرکز کرده است و توانسته است این مجموعه شعر ارزشمند را گردآوری کند.

از همین بابت نی نامه نسبت به سایر رقبا جلوتر است؛چونکه روی یک موضوع خاص تمرکز کرده و به آن پرداخته است.

پشتیبانی

پشتیبانی از طریق منوی برنامه در دسترس است که اگر آن را لمس کنید قادر خواهید بود از طریق ایمیل با توسعه دهنده نی نامه در ارتباط باشید.

 

دانلود رایگان از کافه بازار